ATÖLYE

Eğitimde Modernleşme Tarihimiz Atölyesi -1-

  • Tarih : 22 Şubat 2020
  • Saat : 11:00
  • Yer : Değerler Eğitimi Merkezi
  • Adres : Süleymaniye Cad. Elmaruf Sk. No: 3, Fatih İstanbul
  • Harita : Göster
  • Moderatör : Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Aksu

Bu programda halihazırda ülkemizin eğitim sistemi içerisinde yer alan yabancı okulların tarihçesi incelenecek, bu bağlamda geçmişten günümüze Türk eğitim sisteminin modernleşmesine ne gibi katkılarda bulundukları tartışılacaktır. Osmanlı döneminde açılan Fransız, Amerikan, İngiliz, İtalyan, Alman, Avusturya okullarının faaliyetlerinin Osmanlı eğitim sisteminin Batılılaşmasında itici bir güç olup olmadığı programın merkezinde yer alan en önemli hipotezlerden biri olacaktır. Öte yandan salt misyonerlik sâikiyle Osmanlı topraklarına gelen bu kitlelerin zamanla kendi içlerindeki dönüşümler ve söylem farklılıkları da ele alınacak başlıklardandır.

Açıklamalar ve Başvuru Şartları

 1. Atölye çalışmalarında temel amaç lisansüstü öğrencilerinin akademik gelişimlerine katkı sağlamaktır. Bu kapsamda atölyelerde çeşitli okumalar yapılması, konuların tartışılması ve benzeri süreçlerin işletilmesi önemsenmektedir.

2. Atölye çalışması lisansüstü öğrencilerine yöneliktir. Lisansüstü öğrencisi olmayıp konuya ilgi duyanların yapacağı başvurular kontenjana göre değerlendirilecektir.

3. Başvuru yapmak bir nevi atölyeye katılım sözüdür. Atölye çalışmasına ancak düzenli katılacakların başvuru yapması beklenir. 

4. Atölye çalışması haftalık periyotlarla Değerler Eğitimi Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

5. Atölye çalışması Cumartesi günleri 11:00-12:30 saatleri arasında yapılacaktır.

6. Atölye çalışması 22 Şubat 2020 tarihinde başlayacak haftalık periyotlarla 11 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecektir.

7. Atölye çalışmasına son başvuru tarihi 20 Şubat 2020’dir.  

8. Kontenjanla sınırlıdır. Kontenjan üzerinde başvuru olması halinde başvuru şartları ve başvuru sırasına göre değerlendirme yapılacaktır. 

9. Birden fazla atölye çalışmasına atölyelerin takvim ve saatleri uygun olması halinde başvuru yapılabilir.